We wrześniu 2015 roku weszły w obieg najnowsze przepisy, jakie ustanowiły dla producentów ograniczenia w sprawie wprowadzenia na rynek kotłów gazowych o sprawności poniżej 86 %. Efektem takiej sytuacji jest redukcja asortymentu zasadniczo jedynie do kotłów z funkcją kondensacji dla najnowszych instalacji C.O.. Do września 2018 warunkowo mają możliwość produkcji na potrzeby UE kotły z otwartą komorą dwudwubiegowe, które w naszych realiach są podstawą przy zamianie kotła dwuobiegowego w domu np:
– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW
– Piec gazowy dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW
– Kocioł na gaz dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW
– Piec na gaz dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW
Również tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi Unii Europejskiej będą wytwarzane niedrogie kotły z funkcją kondensacji o najwyższej emisji związków azotowych, jakie są opcją dla pieców z zamkniętą komorą, jak na przykład.:
– Piec gazowy dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny
Kotły gazowe tego rodzaju przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do wyczerpania zapasu magazynowego i będą mogły być instalowane. Wyznacznikiem jest tu zapis o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeżeli towar jest w obrocie (w stokach sprzedawcy, salony sprzedaży) przed graniczną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co, kiedy wyczerpie się rezerwa magazynowa? Na rynku zostaną podstawowe kotły z funkcją kondensacji wypełniające zaostrzone wymogi do sprawności oraz emisji tlenków azotu.Osoby wymieniające przestarzały kocioł dwuobiegowy, będą zmuszone wydać więcej na zakup pieca kondensacyjnego, a także modernizacji systemu kominowego.