OZE jako baza domowych instalacji grzewczych

      Możliwość komentowania OZE jako baza domowych instalacji grzewczych została wyłączona

Odnawialne źródła energii to te, których pożytkowanie nie wiąże się z ich długotrwałym brakiem, bo odradzają się w stosunkowo szybkim tempie. To żłoża natury, które mimo nieprzerwalnego wykorzystywania odbudowują się od nowa, bo procesy ich odtwarzania trwają niedługo i nadal są okoliczności, by trwały one w naturze.

Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, ruchy wód, energię ziemi i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy odnawialnych źródeł energii. Do niedawna korzystanie z energii słońca było mało opłacalne, ponieważ wartość tworzenia tej instalacji był bardzo wysoki. Dzięki upowszechnieniu systemu dofinansowania korzystanie z energii promieniowania słonecznego jest z dnia na dzień bardziej popularne. Instalacje grzejne oparte są o solary służące do grzania wody użytkowej oraz fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Najnowsze instalacje oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość korzystać nie jedynie z pełnego nasłonecznienia, ale także z promieniowania rozproszonego. Z tego względu panele fotowoltaniczne produkują prąd choćby w pochmurne dni i podczas deszczu. Wpływa to na większą zyskowność instalacji.

Na polskim rynku coraz większą renomę zyskują również elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z energii wiatru wód geotermalnych. Energia wiatru przy pomocy turbin wiatrowych zamieniana jest w prąd i wykorzystywana do zasilania budynków. Energię cieplną ziemi można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli elektrycznej i ciepła.

W przypadku instalacji grzejnych w domach budynkach do grzania pojedynczego budynku można spożytkować energię wód podziemnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.