Podłogówka jako optymalny system grzewczy

      Możliwość komentowania Podłogówka jako optymalny system grzewczy została wyłączona

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Analizy wykazały, że ten typ ogrzewania to najkorzystniejszy dla człowieka system ogrzewania biorący pod uwagę fizjologiczny układ ciepłoty ciała. Przy grzaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, co stwarza właściwy mikroklimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pokojach z tradycyjnymi kaloryferami, a użytkownicy nie będą tego czuć. Jest to system wyjątkowo zalecany dla alergików, ponieważ w pomieszczeniach z grzaniem podłogowym nie ma spalania oraz lewitacji kurzu, jak również zjawiska wysuszonego powietrza jak w przypadku grzania z użyciem grzejników.
Funkcjonalność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i zwiększają rentowność korzystania z systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie stwarza znacznego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę dodatkowego układu grzejnego, czyli dawać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.