Projektant mebli ? profesja, której nie ma

      Możliwość komentowania Projektant mebli ? profesja, której nie ma została wyłączona

Polska meblem stoi i na razie udaje się, dlatego że zwykle produkujemy cudze wzory na eksport. Gdyby Polacy potrafili zaprezentować swój, przemyślany pod względem produkcyjnym katalog produktów,staliby się naprawdę atrakcyjnym producentem z ofertą połączonych zalet Włoch i Chin.
Dlaczego więc nie zatrudniają polskich projektantów ? Prawda o polskim rynku zawodowym jest taka, że ich nie ma. Ironia losu, że w kraju który jest jednym z największych producentów na świecie jeśli chodzi o produkcje mebli, nie ma tak wyspecjalizowanych ludzi. Kto więc projektuje na rodzimy rynek ?Najczęściej amatorzy tworzący brzydkie i niefunkcjonalne meble. Bywa też, że artyści wtedy powstaje ładne, lecz nadal nie funkcjonalne wyposażenie oraz konstruktorzy ze swoimi funkcjonalnymi brzydalami.
Dlatego też, gdy przechadzam się po poznańskich targach meblowych to na palcach jednej ręki można policzyć firmy z naprawdę interesującą i przemyślaną ofertą skierowaną w przyszłość. Stan rzeczy oddają też doskonale same targi, gdyż jest oferta producentów i jest arena design, niestety podobnie jak w realiach polskich nie przenikają się, a są o krok.
Rzecz jasna nie jestem jedyną osobą, która dopatrzyła się błędu. Aktualnie uczelnie starają się poprawić swoją ofertę edukacyjną i unifikować wiedzę stricte techniczną, marketingową z artystycznym polotem by kształcić specjalistów w tym zakresie – czyli projektantów mebli. Z tym, że musi minąć co najmniej kilka, a może kilka-naście lat zanim dostrzeżemy tego rezultaty i polski przedsiębiorca przekona się, że można i warto inwestować we własne wzornictwo, a obecne granice znikną.