Fotowoltaika co musisz wiedzieć jako Prosument

      Możliwość komentowania Fotowoltaika co musisz wiedzieć jako Prosument została wyłączona

Słowo Prosument to zestawienie słów producent oraz konsument. Prosumentem nazywa się konsumenta energii który tym samym ją wytwarza i przekazuje jej nadwyżki do sieci energetycznej.

Jeszcze niedawno fotowoltaiczne instalacje były kompletnie nieopłacalne dla konsumenta. Przeszkodą były nie tylko potrzebne pieniądze, ale także kłopot z magazynowaniem nadwyżki. Koszt zakupu oraz utrzymania zestawu akumulatorów nawet dzisiaj jest akceptowalny tylko dla osób, które nie mają w ogóle dostępu do sieci energetycznej lub cierpią na systematyczne przerwy w dostawie prądu z sieci.

Wspomniana umowa prosumęcka między posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, a dystrybutorem energii, umożliwia przekazanie nadwyżek energii do sieci z możliwością jej późniejszego odebrania. Istotne: energetyczna sieć nie może magazynować energii. Taka nadwyżka przekazanej do sieci zostaje od razu zużyta przez iinnych odbiorców. Prosument w okresie późniejszym może odzyskać energię wyprodukowaną przez tradycyjną elektrownię, turbinę wiatrową lub wodną.

Aby uprościć rozliczanie, w umowach prosumęckich ma się opcję odebrać:

– do 80% oddanej nadprodukcji energii dla instalacji do 10kWp

– do 70% przekazanej nadwyżki energii dla instalacji 10 do 40kWp.

Oczywiście umowa z operatorem sieci uściśla, w jakim okresie przekazana nadwyżka może być odebrana. Jeżeli nadwyżka nie zostanie odebrana, to bezpowrotnie przepada. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej do naszego zapotrzebowania na energię. Oczywisty jest fakt, że aby umowa z operatorem sieci mogla być rozliczana konieczna jest zamiana liczników energii na dwukierunkowe