Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzejne VC i VCD.

      Możliwość komentowania Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzejne VC i VCD. została wyłączona

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz umożliwia równy rozkład temperatury we wnętrzach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające funkcję głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej we wnętrzu jest montowane pod posadzką. Taki rodzaj grzania można wykonać, kiedy pokoje są podczas tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykonane.
Do wykonania ogrzewania pod posadzką stosowane są kable grzejne VC lub VCD.
VC to jednożyłowy kabel grzewczy zarobiony z obu stron kablem zasilającym. VCD to dwużyłowy kabel zakończony z jednej strony kablem zimnym, a z drugiej strony mufą. Opisane przewody poza budową różnią się mocą jednostkową, czyli ilością watów, która wypada na każdy metr kabla grzejnego. Wybierając przewód grzewczy musimy uwzględnić typ pomieszczenia i rodzaj nawierzchni podłogowej, jak i najmniejsze dozwolone przerwy, jakie powstaną między żyłami przewodu w trakcie ich układania. Maksymalne odległości nie mogą przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się strefy niedogrzane.
Montaż przewodów polega na ułożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem razem z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Dopięcie kabli VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą regulatora temperatury. Dobór właściwego miejsca montażu puszki z regulatorem jest istotne ze względów estetycznych i praktycznych. Kable grzewcze trzeba ułożyć tak, by przewód podłączeniowy o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i połączyć z sterownikiem.